ateşle uçan balon fiyatı

 

 

Dilek feneri, çin feneri veya Kongming Feneri olarak ta bilinen gökyüzünde uçan kağıt balondur. Bazı asya ülkelerinin geleneklerinde oldukça yaygındır. Dilek feneri incecik yağlı kağıttan ve bambu çerçeveden meydana gelmektedir. İçerisinde küçük bir mum ve yağ hücresi bulunur ki bu karışım balmumu gibi yanıcı bir meteryaldir. Mum yandığı zaman mumdan çıkan alev balonun içerisini doldurur. Balonun içine dolan sıcak hava yoğunluğundan dolayı balonun havada yükselmesini sağlar. Gökyüzü feneri mum yandığı sürece gökyüzünde yükselmeye devam eder, mum sönünce gökyüzü feneri alçalarak yeryüzüne geri döner.

Gökyüzü fenerleri, gökyüzü mumu ve ateş balonlarını anımsatır, fakat 2. Dünya savaşında kullanılan balon silahlara daha çok benzer.

Tarihçesi

Bu balonu icat eden ünlü çinli bilge ve stratejist Zhuge Liang; “Kongming balonları ilk sıcak hava balonlarıydı” diyor. Orijinal ismi Kongming olarak bilinir. Bu balon ilk defa 3. yy da savaşlarda casusluk için kullanıldı.

Sinolog ve bilim tarihçisi Josepph Needham’a göre çinlilerin ilk sıcak hava balonu denemeleri milattan önceye dayanmaktadır. Kongming Balonları' nın çinlilerin kendi aralarında yaptıkları savaşlarda da kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise festivallerde ve kutlamalarda kullanılmaktadır.

Eski çinde gökyüzü fenerleri stratejik bir araç olarak savaşlarda kullanılırdı. Ancak daha sonra barış yıllarında karnavallarda özellikle çocuklar arasında oldukça popüler oldu. Günümüzde ise Çin' de yapılan ‘mid autumn’ ve balon festivallerinin en önemli malzemesidir. Ayrıca Tayvan' ın New Taipei şehrinde yılda bir kez düzenlenen festivalde de gökyüzü fenerlerini çokça görürsünüz.

Kuzey Taylant' taki insanlar gökyüzü fenerlerini bütün yıl boyunca kutlamalar ve önemli anlarda kullanırlar. Gökyüzü balonlarının kullanıldığı en önemli festivallerden bir tanesi de ‘yipeng’ olarak bilinen ve ayın dolunay olduğu zaman kutlanan festivaldir

LiveZilla Live Help
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır